Dünyanın ilk 8 mobilya üreticisi arasında yer alan Türkiye, Güney Afrika pazarına odaklandı

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği 2-5 Ağustos tarihlerinde, Afrika kıtasının en büyük 3’üncü ekonomisine sahip Güney Afrika Cumhuriyetine mobilya sektörüne yönelik Ticaret Heyeti organizasyonu gerçekleştiriyor. 

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Fuat Gürle, “”Uzak Ülkeler Stratejisi” doğrultusunda, 18 ihracatçı firmamızın 50’ye yakın yabancı firmanın katılımı ile Türkiye’nin Sahra Altı Afrika bölgesindeki en önemli ticari ortağı, Afrika kıtasının en büyük 3’üncü ekonomisi Güney Afrika Cumhuriyetine Sektörel Ticaret Heyeti organize ediyoruz. 150’e yakın ikili iş görüşmesine imza atılacak. Güney Afrika Cumhuriyeti bölgesindeki diğer 13 ülkeye açılan bir ticaret kapısı olma özelliği taşıyor.” diye konuştu. 

2022 yılında yüzde 30 artışla 672 milyon dolar ihracat

Başkan Gürle, “İhracatçılarımıza yeni pazarların kapısını açmak için hedef ülke olarak seçilen Güney Afrika Cumhuriyeti’ne 2020 yılında yaklaşık 518 milyon dolar mobilya ihracat yaparken 2022 yılında yüzde 30 artışla 672 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdik. Heyet uzun yıllar sonra Birliğimizce düzenlenen ilk sektörel ticaret heyeti. Heyete yoğun ilgiden memnuniyet duyduk. İhracatçı firmalarımız pazarın avantajlarından en yüksek şekilde faydalandırılacaktır. İzmir mobilya sektörünün gelişimi için en önemli bölgelerden biri. Bunun için gerekli know-how firmalarımızda var.” dedi. 

Amacımız tasarım odaklı, marka değeri yüksek bir Ege Mobilyası

Ali Fuat Gürle, “Amacımız tasarım odaklı, marka değeri yüksek bir Ege Mobilyası üst kimliği ile mobilya ihracatından elde edilen katma değeri artırmak. Uluslararası düzeyde sektörlerimizin rekabet gücünü artırmayı hedefleyerek Güney Afrika’ya heyet programı gerçekleştiriyoruz.  İhracatımızda yaşanan artışın istikrar kazanması ve önümüzdeki dönemlerde daha fazla artarak devam etmesi için çalışmalarımıza ara vermeden yoğun bir şekilde devam edeceğiz. Yurtdışı pazarlama faaliyetlerimize önümüzdeki dönemde Aralık ayında İsrail ve 2024 başında Suudi Arabistan heyetleri ile hızlandıracağız.” diye konuştu. 

Türkiye, Güney Afrika’nın mobilya ithalatında 16’ıncı sırada

Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı Hikmet Güngör, “2022 yılı Güney Afrika mobilya ithalat rakamlarına göre yüzde 50’lik pay ve 338 milyon dolar ile Çin açık ara liderken, Çin’i sırasıyla 46 milyon dolarla Polonya ve 34 milyon dolarla Almanya takip etti ve Türkiye ise 8,5 milyon dolar ile Güney Afrika’nın mobilya ithalatında 16’ıncı sırada yerini aldı. Türk markası ve Türkiye algısı son derece pozitif, kaliteli ve uygun fiyatlı olarak biliyor. Pazarda Türk markası tercih ediliyor.” diye konuştu. 

Güngör, “Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 2021 yılı sonu itibariyle 19 milyon dolar değerinde üç müteahhitlik projesi üstlenildi. Hızla kentleşen Güney Afrika Cumhuriyeti’nde 2030 yılına kadar nüfusun yüzde 70’inin şehirlerde yaşayacağı tahmin edilmektedir. Sürdürülebilir kentsel tasarımlar ve mekânsal planlama çözümlerine duyulan ihtiyacın, inşaat sektörü için önemli fırsatlar sunmaya devam edeceği değerlendirilmekle birlikte, bu süreçte yapı ve inşaat malzemelerine talebin artması da öngörülüyor.” diyerek sözlerini noktaladı. 

Güney Afrika Cumhuriyeti Sektörel Ticaret Heyeti’ne katılacak firmalar;

GENTAŞ Dekoratif Yüzeyler San. Tic. A.Ş.

Ananas Mobilya Dekorasyon Mimarlık Endüstriyel Tasarım Sanayi ve Tic. A.Ş.

Blue Cape İnşaat Bilişim Mob. Hır. Teks. Tur. Gıda Tar. San ve Tic. Ltd Şti

BOFİGO GRUP SAN. VE TİC. A.Ş

DECOSIT MOBİLYA İTHALAT İHRACAT SANANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ.

Dekorister Mobilya Sanayi Ve Ticaret Ltd.Şti.

ENS LAMINE AHSAP SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

ERİNÖZ BAHÇE MOBİLYALARI SAN. TİC. A.Ş.

GLOBALMOST MOBİLYA İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ

KIRICIS MOBİLYA VE DIŞ TİC. LTD. ŞTİ.

KONFOR DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI MOBİLYA DERİ TEKSTİL İNŞAAT TURİZM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ

MELTEM BEBEK VE GENÇ MOB. SAN. TİC A.Ş

NERR OFİS MOB. SAN. VE TİC.AŞ.

NİRON GRUP SANAL MRKT İLT YAZ GD BS YAY TURZ SAN VE DIŞ TİC LTD ŞTİ

OFİSBAZAAR BÜRO-MUTFAK-BANYO MOD.MOB.SAN VE TİC. LTD. ŞTİ

Sandalyeci Dayanıklı Tüketim Malları Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Vizyon Büro Mob. İnş. ve Turz. San. Tic. Ltd. Şti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir