10 yıldır 10 numara Balıkesir’e hazırlanıyorum

Ahmet Bey, Mayıs seçimlerini muhalefet kazansaydı, siz Enerji Bakanı olacaktınız. Hatta bu yüzden milletvekilliğine aday olmadınız. Bugün Türkiye, madenleri tartışıyor. Her zamanki gibi kimse sorumluluk almıyor. Artık bir belediye başkanı adayısınız ama yine de sormak istiyorum. Sorumlu kim, kimler, ne yapmalı?

Burada üzerinde durmamız gereken şu: Yatırımcılar gelecek, tabii ki yatırım yapılacak. Ama ‘önce insan’ demeliyiz. Bu firma kendi ülkesinde bu işi yapabilir mi, yapamaz. İzin vermezler. Kuralları, şartları olmalı. Ben bu konuyla ilgili geçen dönem Meclis önergesi verdim. Bunu kim kontrol ediyor, Büyük bir facia, herkesin aklını başına alması lazım.

TÜRKİYE’DE BU FACİALAR DAHA DEVAM EDER

Asıl kimin alanı? Çevre Bakanlığı mı, İçişleri Bakanlığı mı?

Madencilik Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın… Ancak Çevre Bakanlığı’nın kontrolünde, onun verdiği yetki belgesi olması gerek. Tabii burada tek bir yer var, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile yönetildiğimizi unutmayalım. Bu akılla, bu tavırla Türkiye’de bu facialar daha devam eder.

Siyaset konuşalım: CHP seçimden sonra kurultay, kurultaydan sonra yeni bir seçim atmosferine girdi ve şu anda kamuoyunda en çok tartışılan parti. Cumhuriyet Halk partisi’ndeki değişimi nasıl yorumuyorsunuz?

Değişim hayatın akışıyla birlikte oluyor ama bunun bir dönüşüme evrilmesi lazım. Şu andaki değişim ne getiriyor, ne götürüyor, onu önümüzdeki süreçte göreceğiz. Zaten Cumhuriyet Halk Partisi en çok değişime uğrayan parti. Seçime giderken 50 kişi aday oluyor, bir kişi seçiliyor. Diğer 49 kişi bundan rahatsız oluyor.

GÖSTERDİĞINIZ TAVIR PARTİYE ZARAR VERMEMELİ

Rahatsız olmak bir derece ancak CHP’de bu anlamda 40 yıldır partide olan isimlerin bile istifasını gördük.

Ben başkaları üzerinden değil de kendimden örnek vereyim. Ben 2019’da Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkan adayı oldum. Çok önce açıklandım, çalışmaya başladım. Sonra telefon geldi, dediler ki “Millet İttifakı için çekilmen lazım…” Düşünün bir de kesin kazanıyorum. Yutkundum, dedim ki “Partim, milletim söz konusuysa gerisi teferruattır”, çekildim. Ama o süreçte çalıştım. İYİ Parti’ye geçen 15 vekilden biriydim. Benim için onurdu, çünkü orada demokrasi için hareket ettik. Aynı şekilde milletvekili olabilirdim ama eğer seçilirsek Enerji Bakanı olacaktım, garantici olmayı tercih etmedim. Ama inanın, o gün bile aklımda hep Balıkesir vardı. Çünkü o yarım kaldı, milletin gönlünde olduğumu biliyordum. Şunu demeye getiriyorum, partiye zarar vermemesi lazım gösterdiğiniz tavrın.

CHP’de Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın isimlerin aday yapılmadığı eleştiri konusu. Siz yakın bir isimdiniz.

Çok yakındım, hâlâ çok yakınım ve şunu da altını çizerek söylemek istiyorum. Kemal Kılıçdaroğlu gibi bir liderle çalıştığım için inanılmaz gururluyum. Genel Merkez anketlere bakıyor şu anda. Bir çalışma içinde. Kendi içlerinde bir değişim yapmaya çalışıyorlar. Bu değişim tabii ki olmalı; Delegelerimiz de böyle istedi. Ama şunu da belirtmeliyim; değişim zaten olacaktı. Kemal Bey’in “Gemiyi limana sağlam yanaştırmak” sözünü unutmayalım.

BELEDİYEDE SİYASETE İZİN VERMEYECEĞIM

Siz demokratik katkı olsun diye İYİ Parti’ye milletvekili olarak geçtiniz. İYİ Parti’nin Balıkesir’de karşınıza aday çıkarmasına üzüldünüz mü?

Samimi olarak söylüyorum, hiçbir kırgınlığım yok. Canı sağ olsun Meral Hanım’ın. Gittim Turhan Çömez’e başarılar diledim, elini sıktım, sarıldım. Zaten biz çok yakınız Turhan Bey ile. Hemşehriyiz, baba dostuyuz. Birbirimizi çok iyi tanırız, abi kardeş gibiyiz.

Enteresan bir yarış olacak, abi-kardeş arasında öyleyse. Aslında tabanlarınız çok benziyor ama Turhan Bey, AKP’den de oy alabilecek bir isim bir yanıyla..

Ben AKP’den de MHP’den de oy alıyorum. Görürsünüz, çünkü biz Balıkesir’de bambaşka bir anlayışla siyaset yapıyoruz. Türkiye’ye örnek olacağız. Balıkesir Kuvayı Milliye’nin baş şehri. Ben de onların çocuklarından biriyim. Dedem İstiklal Madalyası sahibi Ahmet Akın. Onun mirasını taşıyorum. ‘Balıkesir benim ailem’ diyerek siyaset yapıyorum. Bize ayrımcılık değil, birleştirmek yakışır, ötekileştirilmek değil, kucaklamak yakışır. Sosyal yardımlarda bile ayrımcılık yapıyorlar. Ben Balıkesir Büyükşehir belediyesi’ni kazandığımda, belediyede siyasete izin vermeyeceğim.

TURiZM, TARIM, TAŞIMA, TEKNOLOJi, TARiH

Peki Balıkesir’in neye ihtiyacı var?

Bir kere hakkını almaya ihtiyacı var. Balıkesir İstanbul’dan üç kat büyük. Neredeyse 15 bin kilometrekare. Adımız büyükşehir ama büyük bir kasaba gibiyiz. Toprak ekilmiyor, hayvancılık desteklenmiyor. Köyler boşalmış. Ben planlama ajansını açacağım. Tarımsal kalkınma için elimi taşın altına koyacağım. Gençlerin memleketlerinde kalmaları için uğraşacağım. Benim tüm planlarım, projelerim hazır. 10 yıldır çalışıyorum. Seçildiğim gün icraata başlıyorum. 5 T, yani turizm, tarım, taşıma, teknoloji, tarih vizyonuyla geliyorum. Balıkesir’in 1136 mahallesine de gittim. Bizim bölgemizde 20 tane aktif fay hattı var. Uzman kadrolarla çalışıyoruz, hocalarımdan destek alıyorum. Balıkesir yıkılmayacak. Yaşanabilir kentsel dönüşümü başlatacağız. Vatandaşımızı müteahhitle karşı karşıya getirmeyeceğim. İpek Hanım ben 10 yıldır 10 numara Balıkesir’e hazırlanıyorum. Mesela enerji benim alanım. Balıkesir, Türkiye’nin güneş rüzgar güzergahı üzerinde müthiş bir potansiyele sahip. Yenilenebilir enerjide inanılmaz imkanlar var.

Yaşam köyleri kuracağız

Gençler ve çocuklar için hangi projelerden bahsedebilirsiniz?

Bazen büyük projeler yerine küçük projeler daha fazla hayata dokunur. Gençlerimizin burs ihtiyaçları öne çıktı. Biz de Balıkesir’imizin zeytini ile gençlerin ihtiyacını birleştirdik. Şehrin dört bir yanında miras nedeniyle bölünmüş, bakımsız kalmış zeytinlikler var. Sayıları hayli fazla. Bunları ele alacağız, bakımını yapacağız. Binlerce atıl ağaç ekonomiye kazandırılacak. Buradan elde edeceğimiz gelirle 6 bin ilave öğrenciye burs vereceğiz. Ayrıca Balıkesir’in çocuk sağlığı için bir merkeze ihtiyacı var. Belediyenin yetkisi kapsamında şehrimize bir Çocuk Sağlığı Merkezi kuracağız.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin tüm bunları yapacak imkanı var mı?

Şimdiden tüm kaynakları belirledim. Balıkesir’de su musluktan içilecek, kendimi yetiştirdim, neyi nasıl yapacağımı biliyorum. Balıkesir’de minik kardeşlerimize bir çocuk ve anne sağlığı merkezi açacağız. Hepsinin anlaşması hazır. 10 numara kart dağıtacağız, ev kadınlarına nakdi yardım yapacağız. Bir yaşam köyü kuracağız. Yaşlı nüfusumuz çok, Alzheimer sık görülüyor. Sabah evlerinden alacağız, yaşam köylerine götüreceğiz ve Balıkesir’i festivaller şehri yapacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir