AFAD eğitim verdi, imamlar depremde sahada olacak

Depremde geç müdahale, yakın zamanda hazırlanan raporların sümen altı edilmesi, teşkilat yapısı ve kadrolarıyla tartışılan AFAD (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) imamlara eğitim veriyor.

SEKİZ GÜNLÜK EĞİTİM

Van’da İl Müftülüğü bünyesinde görev yapan 86 imam, AFAD İl Müdürlüğü’nde teorik ve uygulamalı eğitimlere katılarak AFAD gönüllüsü oldu.

AFAD İl Müdürlüğü’nün “İmamlar Destek AFAD Gönüllüsü Oluyor” projesi kapsamında görev yaptıkları yerlerde yaşanabilecek doğal afetlere ve olaylara daha hızlı müdahale edilmesi amacıyla projeye dahil edilen imamlar, AFAD görevlileri tarafından 8 günlük teorik ve uygulamalı eğitime tabi tutuldu.

HEDEF 500 İMAM

AFAD yerleşkesinde hafif arama kurtarma, enkazdan yaralı taşıma teknikleri, çadır kurma, dağcılık, malzeme kullanımı ve bakımı konusunda eğitim alan imamlar, ekiplerle birlikte tatbikat yaparak öğrendiklerini pratiğe dökme imkanı da buldu.

Eğitimlerini tamamlayan 86 imam, çığ, sel, deprem gibi acil durumlara hem olaylara kısa sürede daha profesyonelce müdahale edilmesini sağlayacak hem de çevrelerindeki kişileri yönlendirerek ekiplerin olay yerine yetişmesine kadar geçen sürenin daha verimli değerlendirilmesine öncülük edecek.

AFAD İl Müdürü Mehmet Ulutaş, eğitim alan imamların acil durumlarda sahada aktif olarak görev yapmalarını planladıklarını söyledi. Ulutaş, “İlimizde 86 imama AFAD gönüllülük sistemi kapsamında eğitim verdik, yıl sonuna kadar 500 imama daha eğitim vermek istiyoruz” dedi.

MUHTARLAR DA EĞİTİLECEK

Eğitimlerin önemine değinen Ulutaş “Eğitimlerimiz devam ediyor. Afet ve acil durumlarda, verdiğimiz eğitimler sayesinde imamlar, profesyonel ekiplere destek amaçlı sahada görev alabilecek. Hafif arama kurtarma eğitimleri, enkazdan yaralı taşıma teknikleri, çadır kurma, malzeme kullanımı ve bakımı konusunda aldıkları eğitimler çok önemli. Muhtarlara da eğitim vererek sisteme dahil etmek istiyoruz” diye konuştu.

İmamlar, 6 Şubat depremleri sonrasında eğitim alma ihtiyacı duyduklarını belirtti.

AFETLERE MÜDAHALE MÜDÜRÜ İLAHİYAT MEZUNUYDU

6 Şubat sonrası Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Afetlere Müdahale Genel Müdürü İsmail Palakoğlu’nun özgeçmişi dikkat çekmişti. İlahiyat mezunu Palakoğlu’nun kariyerinde afetlerle ilişkili hiçbir bölüm ya da çalışma bulunmuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir