Bursa Büyükşehir’den gençlere bir tesis daha

BURSA (İGFA) – Bursa Büyükşehir Belediyesi, gençler için ayrıcalıklı bir tesisi de Yenibağlar Mahallesi’ne kazandırdı.

Gençlik ve Spor Merkezi bünyesinde halı saha, 400 metrekare park, yürüyüş parkuru ve toplamda 200 metrekare iki katlı idari bina bulunuyor. Toplam kullanım alanı 420 metrekare olan idari binada alt katta sahaya hizmet verecek soyunma odaları, antrenör odası, çay ocağı ve ortak kullanım alanları bulunuyor. Binanın üst katında ise 140 metrekare alanlı kütüphane ve ders çalışma alanları, idari ofisler ve ortak kullanım alanları yer alıyor. Bina çevresine 600 metrekare sert zemin oluşturulurken, bahçe düzenlemeleri ve otoparkı ile gençlerin buluşma noktası olacak merkezde aynı zamanda haftanın belirli günlerinde diyetisyen ve psikolojik danışmanlık hizmetleri de verilecek. Bölgeye değer katacak olan Yenibağlar Gençlik ve Spor Merkezi’nin açılış törenine, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yanı sıra Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, belediyeciliğin yol, su, kanalizasyon, sosyal ve kültürel tesisler yapan bir kurum olarak bilinmesine karşın aslında doğumdan ölüme kadar hayatın tüm aşamalarına dokunan bir kurum olduğunu söyledi.

Özellikle gençlik başlığını taşıyan projelerin çok kıymetli olduğunu belirten Başkan Aktaş, gençlerin bu ülkenin geleceği olduğunu ifade etti. Gençlerin alacağı vazifelerin değil iyi yetişebilmelerinin, hayata güzel hazırlanmalarının değerli ve kıymetli olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, Bursa’nın genç nüfus yoğunluğu açısından en yoğun şehirlerden biri olduğunu hatırlattı. Bursa’da ana okuldan üniversite düzeyine kadar 700 bine yakın öğrencinin bulunduğunu anlatan Başkan Aktaş, bu nedenle dönem başında belirlediklerin 6 konu başlığından bir tanesinin de gençlik olduğunu vurguladı.

YÜZLERCE GENÇLİK PROJESİ

Ele aldıkları ‘gençlik’ konu başlığının altını dolduracak yüzlerce projeye imza atmanın mutluluğunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Aktaş, “Yenibağlar Gençlik ve Spor Merkezi de onlardan bir tanesi. Gençlik merkezleri ve millet kıraathanelerinde gençlerimiz ders çalışabiliyor, ücretsiz internet imkânı buluyor ve kütüphane hizmetlerinden kolayca faydalanabiliyor. Deniz kampı, izcilik kampı ve doğa kampı gibi etkinliklerle gençlerimizin ve öğrencilerimizin yaz tatillerinde ve kış sürecini daha iyi değerlendirmelerine imkân sağlıyoruz. Atölye çalışmaları, şenlik, festival, gezi programları, moral akşamları ve konserlerle gençlerin zamanlarını iyi geçirmelerini sağlıyoruz. Üniversiteye hazırlanan gençlere deneme kitapçığı, soru bankası dağıtımları ve YKS kursları imkanı sağlıyoruz. Yine 5000 üniversite öğrencimize ve 5 bin de meslek lisesi öğrencimize burs imkanı sağlıyoruz. Bu projemiz Türkiye’ye örnek oldu ve birçok şehir bunu yapmaya başladı. Halk üniversitemiz BUSMEK marifetiyle farklı branşlarda gençlerin meslek edinmelerine yönelik eğitimler veriyoruz. Aldıkları eğitimlerle hayatlarına değer katıyorlar. Gençlerle alakalı türlü türlü faaliyetleri hayata geçirmeye çalışıyoruz” dedi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da, Hamitler, Güneştepe, Yunuseli ve Yenibağlar’ın ilçenin ve şehrin gelişim bölgesi olduğunu dile getirdi.

Yoğun yapılaşmanın olduğu ve modern şehirleşmenin ortaya çıktığı bölgede 150-160 bin kişilik yeni bir şehir kurulduğu anlatan Dündar, bölgenin Bursa’nın planlı şehri, gelişen bölgesi ve gülen yüzü olduğunu anlattı.

Yenibağlar Mahalle Muhtarı Adil Gökçe, modern bir tesisi bölgeye kazandırdığı için Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür etti.

Konuşmaların ardından Başkan Alinur Aktaş ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilmesiyle tesis hizmete açıldı. Başkan Aktaş ve beraberindekiler daha sonra tesisleri gezerek yapılan çalışmaları inceleyip gençlerle sohbet etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir