Gazze’de 49 gün sonra ilk kez kuzeye yardım malzemesi ulaştı

Tarafların mutabakatıyla verilen insani ara çerçevesinde 7 Ekim’den bu yana ilk kez Gazze’nin kuzey kesimine yardım malzemesi sevki yapıldı. Refah Sınır Kapısı’ndan giren yardım malzemesi yüklü TIR’lardan 3’ü dün akşam saatlerinde Gazze’nin kuzeyine vardı.

Öte yandan, Gazze’deki İçişleri Bakanlığına bağlı Sınır Kapıları Komisyonundan yapılan yazılı açıklamada, Gazze’ye 150 TIR yardım malzemesi girdiği, TIR’lardan 4’ünün tüp gaz, 3’ünün de yakıt taşıdığı belirtildi.

Gazze’ye giren yakıtın 150 bin litre, tüp gaz miktarının ise 85 ton olduğu kaydedilen açıklamada, yardım malzemelerinin girişinin dün 16.55’e kadar sürdüğü ifade edildi.

GAZZE ŞERİDİ’NİN GÜNLÜK YAKIT İHTİYACI 400 BİN LİTRE

Gazze Şeridi’nde, normal şartlarda günlük 400 bin litre yakıta, 500 TIR’lık mal ve ürün girişine ihtiyaç duyuluyor.

Hastanelerde birincil ihtiyaç olan ve kuyulardan su çıkarılmasına olanak sağlayan dizel yakıt, Gazze halkı için hayati öneme sahip.

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yakıt girişini engellemesiyle birçok hastane elektriksiz kaldığı için faaliyetlerini sürdürememiş, ambulanslar hizmet dışı olmuş, doktorlar cep telefonu ışığıyla cerrahi operasyonlar yapmak zorunda kalmıştı.

Gazze’deki çatışmaların ilk haftasında, bölgedeki tek elektrik santrali yakıt yetersizliği nedeniyle elektrik üretimini durdurmuştu.

Daha sonra da hastaneler, telekomünikasyon şirketleri, sağlık merkezleri, evler ve kuyudan su çıkarmada kullanılan jeneratörleri çalıştırmak için gerekli olan yakıt tükenmişti.

Hamas, 23 Kasım’da insani aranın, Gazze’nin tüm bölgelerine ulaştırılmak üzere günlük 200 yardım TIR’ı ile 4 yakıt TIR’ının girişini kapsadığını duyurmuştu.

İsrail ile Hamas arasındaki uzlaşma çerçevesinde çatışmalara verilecek 4 günlük insani ara, dün saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir