Güzellik salonları artık mutfağınızda! İşte 5 farklı cilt problemine 5 ev yapımı maske…

Evde cilt bakımı yapmak aslında sandığınızdan çok daha kolay. Her evde bulunan bazı doğal malzemelerle siz de rutin cilt bakımınızı kolaylıkla yapabilir ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilirsiniz. Bu nedenle cildini içeriden olduğu kadar dışarıdan da besleyip onarmakta her biri harika birer yardımcıdır. Peki evde yapabileceğiz doğal maske tarifleri nelerdir?  İşte 8 farklı cilt problemine 5 ev yapımı maske…

1. SOLGUN CİLTLER İÇİN BALLI SALATALIK MASKESİ:

Salatalık, içerisinde bulunan K, B5, A ve C vitaminleri sayesinde cildin en iyi dostlarından biri. Pek çok biçimde maskesini yapmak mümkün. Tüm cilt tiplerini rahatlatır, besler ve nemlendirir. 

Malzemeler:

1 adet küçük salatalık

1 çay kaşığı bal

Uygulanışı:

Salatalığı rendeleyip balla karıştırarak püre kıvamına getirin. Yaklaşık 30 dakika cildinde bekletip soğuk su ile durulayın. Dilerseniz yalnızca salatalığı dilimleyip dilimleri yüzünde ve göz kapaklarında bekleterek daha basit hâle de getirebilirsiniz.

2. KURU CİLTLER İÇİN E VİTAMİNLİ YULAF MASKESİ:

Yulaf, faydaları saymakla bitmeyen zenginlikte bir besin. Cildini çok iyi besleyeceği gibi, bir yandan da canlandıracaktır.

Malzemeler:

Yarım su bardağı yulaf ezmesi

5 yemek kaşığı su

5 damla E vitamini

Uygulanışı:

Öncelikle yulafı suyla kaynatıp ardından soğumasını bekleyin. Sonrasında içine E vitamini damlatın. İyice karıştırıp yüzüne sürdükten sonra 25 dakika bekleyip durulayın. Hassas ciltlerin bile rahatlıkla kullanabileceği bu maske cildini çok güzel nemlendirir. 

3. LEKELİ CİLTLER İÇİN RENK TONU EŞİTLEYİCİ MUZ MASKESİ:

Potasyum zengini muzu tek başına bile ezerek yüzüne sürmen mümkün. Eğer cildin lekeliyse biraz daha zenginleştirebilirsin. 

Malzemeler: 

1 büyük muz 

1 yemek kaşığı karbonat 

1 yemek kaşığı yoğurt

Uygulanışı:

Muzu ezerek püre haline getirdikten sonra yoğurt ve karbonatla iyice karıştırıp yüzüne sürün. 20 dakika sonra hafif ılık su ile durulayın. Yüzündeki lekelenmelerin hafiflediğini ve cilt tonunun daha eşit olduğunu görebilirsiniz. 

4. YAŞLANMA BELİRTİLERİ İÇİN YEŞİL ÇAY MASKESİ:

Yeşil çay kırışıklık ve yaşlanma karşıtı özellikleriyle tüm cilt tiplerine uygulanabilir.

Malzemeler:

4 adet yeşil çay poşeti

Uygulanışı:

Kullanılmış yeşil çay poşetlerini buzdolabında 15 dakika bekletin. Daha sonra bu poşetleri gözlerinize ve yüzünüze yerleştirin. Isınan poşetleri kaldırarak yüzünüzü kurulayabilirsiniz.

5. GENİŞLEMİŞ GÖZENEKLER İÇİN KİL VE YOĞURT MASKESİ:

Yoğurt cildi en iyi yumuşatıp sıkılaştıran malzemelerden biri olduğu için ev yapımı maskeler dendiğinde elbette yoğurtsuz bir liste düşünülemez. 

Malzemeler:

1 tepeleme çay kaşığı kil

1 yemek kaşığı yoğurt

1 çay kaşığı bal

Uygulanışı:

Malzemeleri pürüzsüzleşene kadar karıştırdıktan sonra yüzüne sürüp 20-25 dakika kadar kurumasını bekleyin. Yüzünü soğuk su ile yıkayıp hafif hareketlerle kurulayın. Benzer bir etki için 1 yemek kaşığı süzme yoğurdun içine biraz portakal suyu sıkarak 5 dakika boyunca yüzünde bekletip durulayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir