İki ülkeden vatandaşlarına ‘Lübnan’ uyarısı, İsrail’den ‘saldırı’ açıklaması

İsrail ordusu, yazılı bir açıklama yaparak, Lübnan sınırında üç Hizbullah üyesinin tespit edildiğini ve grubun havadan vurulduğunu duyurdu.

AA’nın aktardığına göre, açıklamada ayrıca İsrail ordusuna ait keskin nişancıların Lübnan sınırı bölgesinde faaliyet gösterdiği tespit edilen silahlı kişilere ateş açtığı belirtildi.

HOLLANDA: TİCARİ UÇUŞLAR AÇIKKEN ÜLKEDEN AYRILIN

Lübnan sınırında 8 Ekim’de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda, 12 Hizbullah, iki İslami Cihad üyesi, biri gazeteci üç sivil hayatını kaybetmişti. Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da iki İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

Bu bağlamda bugün bir açıklama yapan Hollanda Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına Lübnan’a seyahat etmemeleri yönünde uyarıda bulundu. Dışişleri Bakanlığı’nın acil durumlar ve seyahat uyarıları için kullandığı X hesabından paylaşılan açıklamada, Lübnan’a seyahat edilmemesi çağrısı yapılırken Hollanda vatandaşlarına ‘ticari uçuşlar hâlâ açıkken’ ve ‘mümkün olan en kısa sürede’ bu ülkeden ayrılmaları tavsiye edildi. Açıklamada ayrıca, Lübnan’dan ayrılmamayı tercih eden Hollanda vatandaşlarından Beyrut’taki büyükelçilikle irtibatta kalmaları ve acil durumlara karşı hazırlıklı olmaları istendi.

UMMAN: BİR AN ÖNCE LÜBNAN’DAN AYRILIN

Umman’ın Beyrut Büyükelçiliği de X sosyal medya hesabından açıklama yaparak vatandaşlarına benzer bir uyarıda bulundu. Reuters haber ajansının aktardığına göre, büyükelçilikten yapılan açıklamada, Umman vatandaşlarından ‘bölgede yaşanan olaylar sebebiyle Lübnan’dan bir an önce ayrılmaları’ istendi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir