Merkez Bankası’ndan KKM ile ilgili yeni adım

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası dönüşümlü kur korumalı mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.

Merkez Bankası, 21 Ağustos’ta bankaların menkul kıymet tesisi uygulamasında yapılan değişiklik ile, vadesi gelen kur korumalı mevduat hesaplarını standart TL mevduata dönüştürme hedefi getirmişti. Karar, birçokları tarafından “KKM’den çıkışın ilk adımı” olarak değerlendirilmişti.

TCMB, 14 Eylül’de ise KKM’nin cazibesini azaltmayı hedefleyen ikinci kararında KKM’nin yoğunlaştığı 6 aya kadar vadelinin zorunlu karşılık oranını 10 puan artırılarak yüzde 25’e yükseltmişti.

Ayrıca eylül ayında ise TL’ye geçişlerin hızlandığını gösteren veriler doğrultusunda gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi, yüzde 2,5’e yükseltilmişti. Ayrıca, TL’ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gidilmişti.

Alınan kararların ardından kur korumalı mevduat hesapları 4 haftada 101 milyar lira gerileyerek 3,3 trilyon lira seviyesine çekilmişti.

Ayrıntılar geliyor…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir