Mersin’de Tarım Platformu yeniden hayata geçirildi

2008–2014 yılları arasında faaliyetini sürdürüp Mersin Agropark’ın kurulması gibi önemli başarılara imza atan Tarım Platformu, Cumhuriyetin 100. yılında sektörün sorunlarına çözüm üretmek adına çalışmalarına yeniden başladı. Platform ilk toplantısını MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Sefa Çakır’ın moderatörlüğünde gerçekleştirdi. İl Tarım ve Orman Müdürü Erdem Karadağ ile sektör paydaşlarının katıldığı toplantının ana gündem maddesini Tarım Bakanlığı’nın tarımsal üretim planlaması oluşturdu. Planlamaya kentin beklenti ve ihtiyaçları doğrultusunda katkı sunacak düzenlemeler değerlendirildi.

Toplantıda mevcut durumda mayer limonda yaşanan problemin çözümü için atılması gereken adımlar üzerinde duruldu. Üretim fazlası nedeniyle bu üründe sorun oluştuğuna işaret edilerek benzer sıkıntıların diğer ürünlerde de yaşanmaması için doğru planlamanın önemine dikkat çekildi.

PLANLAMANIN ÖNEMİ

Planlamada en büyük eksik olarak rakamsal veriler bulunmamasını gösteren platform temsilcileri, önceliğin tarım envanteri çıkarılmasına verilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Tarım Bakanlığı’nın üretim planlaması konusunda yüzde 6 eğimin altındaki bölgelerde bahçe kurulamayacağı yönündeki düzenlemesi değerlendirilerek bu kuralın bölgesel olarak ele alınıp planlamanın toprak eğimi yerine ürün bazlı gerçekleştirilmesi önerisi getirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir