Nijerya’da Yeşil Ekonomi Zirvesi: Türkiye’yi Kent Konseyleri Birliği Başkanı Halil İbrahim Yılmaz temsil edecek

T24 Ankara

Dünyanın en büyük zirvelerinden biri olan ve bu yıl Afrika’nın en kalabalık ve en büyük ekonomisine sahip ülkesi Nijerya’da, 24-25 Ekim’de düzenlenecek Yeşil Ekonomi Zirvesi’nde, Türkiye’yi Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkan Vekili, Türkiye Kent Konseyleri Birliği ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz temsil edecek. “Sürdürülebilir Tarım” oturumunda konuşacak Yılmaz, “Nijer Eyaletinde Tarımı Yeniden Tasarlamak, Yeniden Konumlandırmak” başlıklı sunum yapacak.

Nijer Eyaleti Valiliği, Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve Dünya Bankası tarafından yapılacak Yeşil Ekonomi Zirvesi’nde ulusal ve uluslararası yatırım olanakları, iş birlikleri, farkındalığın ve toplumsal katılımın artırılması için atılması gereken adımlar ele alınacak. Nijer Eyaleti özelinde ve Afrika’dan başlayarak dünya genelinde başlatılması ve devam ettirilmesi için politika ve uygulama stratejilerinin oluşturulacağı zirveye, farklı bölgelerden 8 oturumda, 61 uluslararası panelist katılacak.

Yılmaz’dan “Nijer Eyaletinde Tarımı Yeniden Tasarlamak, Yeniden Konumlandırmak” sunumu

Yılmaz, “Sürdürülebilir Tarım” başlığı altında düzenlenecek oturumda, “Yeşil Büyüyün, Temiz Yaşayın” teması ile Türkiye’deki etkin çalışmalar hakkında, “Nijer Eyaletinde Tarımı Yeniden Tasarlamak, Yeniden Konumlandırmak” başlıklı sunum yapacak. Turizmin geleceğinden ekolojik çözümlere kadar onlarca etkinlikle sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı saran bir farkındalık oluşturmaya çabaladıklarına vurgu yapacak olan Yılmaz, ayrıca konuşmasında “kuraklığın esir aldığı bir dünyada, ideolojilerin, devletlerin, bayrakların ve sınırların da bir anlamı olmayacağı” mesajını verecek.

Ünlü akademisyen ve mühendisler zirveye katılacak

Yılmaz’ın konuşmacı olarak katıldığı oturumda ayrıca; Afrika ve ABD’de Bill/Melinda Gates vakfı da dahil olmak üzere birçok araştırma merkezinde baş araştırmacı olarak görev alan Prof. Babatunde Obilana, 20 yılı aşkın bir süredir yenilenebilir enerji alanında bilim adamı, akademisyen, danışman ve proje yöneticisi olarak Avrupa ve Afrika’daki kurumlarda çalışan Dr. Solomon Nwabueze Agbo, Nijerya’da kamu ve özel sektörde inşaat, otoyol tasarımı ve bina yapısal tasarımları alanında uzman Sufyan Danjuma Ibrahim ile Prof. Dr. Ing Ayodele Ajayi konuşmacı olarak yer alacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir