Yunanistan’da hırsızlar kuyumcular yerine zeytinliklere dadandı

Yunan basınında çıkan haberlerde, hırsızların durumu abartarak zeytinliklere girip, ağaçlardaki zeytinleri gece yarısı toplayarak çalma girişiminde bulunduğu aktarıldı.

Haberde, Eğriboz’daki bir zeytinliğe giren hırsızların ağaçların altına özel örtü serdiği ve topladıkları zeytinleri çalmak için de basit bir taşıma düzeneği kurduğu ifade edildi.

Bölge sakinlerinden birinin haber vermesi üzerine Anthidonas Belediye Başkan Yardımcısı Kostas Karvunis’in gece yarısı olay yerine gidip çektiği video sosyal medyada paylaşıldı.

Hırsızlık girişimlerinin fark edildiğini anlayan kimliği belirsiz kişiler olay yerinden kaçarken, çalmak üzere topladıkları zeytinler ve arkalarında bıraktıkları malzemeler de videoda yer aldı.

Yunanistan’da bu yıl üretimde kuraklık nedeniyle yaşanan ani düşüşün ardından zeytin ve zeytinyağı büyük değer kazandı.

37 TON ZEYTİNYAĞI ÇALINDI

Halkidiki bölgesinde faaliyet gösteren bir kooperatifin deposundan da 3 Ekim’de 37 ton zeytinyağı çalınmıştı.

Kooperatifin uğradığı zararın 370 bin euronun üzerinde olduğu belirlenmişti.

İtalya ve İspanya’da da üretimde düşüş yaşanması nedeniyle yurt dışından da talebin arttığı zeytinyağının litresi, Yunanistan’daki marketlerde 11-15 avro aralığında satılıyor.

Diğer taraftan, Yunanistan’daki işgücünün büyük bir kısmı ayda bin eurodan az kazanıyor ve bu rakam diğer AB üyesi ülkelerin oldukça altında.

Kalamata’da yaşayan Themis Kanellopoulos, “Artık mücevher değil, zeytinyağı çalıyorlar. Yukarı Messinia’da hırsızların evlere girildiği vakalar oldu ve ilk kez depolardan zeytinyağı çalındığını gördük.”dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir