iOS 18 Yapay Zeka Özellikleri iPhone 16 Modellerine Özel Olabilir

Apple, WWDC 2024 etkinliğinde Siri dijital asistanının iOS 18’de büyük dil modelleri ile desteklenen bir sürümü ile karşımıza çıkacak. Son iddialar ise iOS 18 ile sunulacak bazı üretken yapay zeka özelliklerinin sadece iPhone 16 modellerine özel olabileceği şeklinde.

Geçtiğimiz Bloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın Siri’nin daha akıllı bir sürümü, iOS 18 ve iPadOS 18’e eklenecek yeni büyük dil modeli tabanlı yapay zeka özellikleri de dahil olmak üzere üretken yapay zekayı kullanan çok çeşitli özellikler geliştirdiğini açıklamıştı.

Gurman, Apple’ın hala üretken yapay zekayı cihaz içi işlemeyle sınırlandırıp sınırlamayacağını, bulut aracılığıyla dağıtıp dağıtmayacağını veya ikisini birleştiren hibrit bir yaklaşımı benimseyip benimsemeyeceğini tartıştığını söyledi. Bazı yapay zeka özelliklerinin belirli bir donanım mimarisi gerektirip gerektirmeyeceği veya iOS 18’i çalıştırabilen tüm modellere sunulup sunulmayacağı ise detaylandırılmadı.

@Tech_Reve tarafından paylaşılan yeni bilgilere göre ise iOS 18, şirketin yeni büyük dil modelini bulut tabanlı yapay zeka kullanarak milyonlarca mevcut cihaza getirecek ancak yeni cihaz içi yapay zeka özellikleri ise büyük ihtimalle iPhone 16’ya özel kalacak.

Apple, iPhone 16 serisi için TSMC’nin en yeni N3E 3 nanometre düğümünü temel alan yeni A serisi çipler tasarlıyor. Verimlilik ve performansta iyileşmeler elbette beklenmesinin yanı sıra Apple’ın yapay zeka planlarına güç verecek başka faydalar da olabilir.

Apple’ın yapay zeka araştırmalarına yılda 1 milyar dolar harcayacağının söylendiğini de not olarak düşelim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir