YouTube ve TikTok Avrupa Birliği’nin Denetimine Takıldı: “Çocukları Korumak İçin Ne Yapıyorusunuz?”

Avrupa Birliği (AB), gençlerin çevrimiçi güvenliğini sağlamak amacıyla harekete geçti. Bu bağlamda, AB, sosyal medya devleri YouTube ve TikTok’tan, reşit olmayan kullanıcıların yasa dışı ve zararlı içeriklere karşı nasıl korunduklarını açıklamalarını talep etti.

Avrupa Birliği Komisyonu, popüler sosyal medya platformları YouTube ve TikTok’a, 18 yaş altı kullanıcıları koruma konusundaki eylemleri hakkında resmi bir bilgi talebinde bulunduğunu duyurdu.

Talep, komisyonun Dijital Hizmetler Yasası kapsamında hayata geçirdiği yeni düzenlemeler ışığında yapıldı. AB’nin ağustos ayında yürürlüğe giren yeni yasası, büyük dijital platformlara sıkı kurallar getirmişti. Kural ihlallerinin tekrarları durumunda platformların AB’deki faaliyetleri durdurulabileceği ifade edilmişti.

30 Kasım’a kadar süre verildi.

AB kurallarına göre, komisyonun taleplerine yanıt verilirken yanıltıcı, eksik veya yanlış bilgi verilmesi durumunda, platformlara  küresel cirolarının yüzde 6’sına kadar para cezası uygulanabileceği belirtildi.

Ayrıca “Çok Büyük Çevrimiçi Platform” olarak sınıflandırılan uygulamaların, yasa dışı ve zararlı içeriğin yayılmasını değerlendirmek ve azaltmak, çocuk haklarını ve küçükleri korumak gibi konularda belirlenen hükümlere tamamen uyması gerektiği vurgulandı.

Dijital Hizmetler Yasası, şirketlerin genç kullanıcıların korunması konusundaki sorumluluklarını arttırıyor ve bu konuda daha fazla bilgi paylaşmalarını talep ediyor. Özellikle, genç kullanıcıların zihinsel ve fiziksel sağlığına yönelik potansiyel riskler ve bu hizmetlerin reşit olmayanlar tarafından kullanımıyla ilgili risk değerlendirmeleri isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir