Uzmanlar öneriyor: İhmal etmemeniz gereken altı doktor randevusu

Hastalanmadan önce doktora görünmek, halihazırda hastayken doktora gitmekten çok daha önemli olabilir.

Uzmanlar, yıllık muayenenizden cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yönelik taramaya, göz muayenesinden dişlere kadar kadar her yıl gitmeniz gereken doktor ziyaretleri için bir rehber oluşturdu.

YILLIK CHECK UP

Yıllık muayene sırasında doktorunuz size yaşam tarzınız, diyetiniz, egzersiz alışkanlıklarınız ve cinsel geçmişiniz hakkında sorular sorar.

Daha sonra akciğerlerinizi dinler, nabzınıza bakar ve kulaklarınızı, gözlerinizi, göğsünüzü, karnınızı ve boğazınızı da içeren uygulamalı bir fizik muayene yapar.

Ayrıca kan basıncı, kolesterol ve diyabet için rutin testler de check up’ın bir parçasıdır.

Bazı yıllık randevular kalp fonksiyonunuzu kontrol etmek için kan testleri, idrar tahlili veya ekokardiyogramı içerebilir.

Pensilvanya Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesi’nden Dr. Richard Wender, Yahoo Life’a, “Koruyucu bakım da dahil olmak üzere gerçekten iyi tıbbi bakım almanızı sağlamanın en önemli yollarından biri, güvenilir bir sağlık hizmeti kaynağına sahip olmaktır.” dedi.

KADIN HASTALIKLARI TARAMASI

Fiziksel muayeneye ek olarak, kadınların bir jinekologla görüşmesi gerekebilir.

Jinekologlar, açıklanamayan vajinal kanama, cinsel ilişkide ağrı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve hamilelik dahil olmak üzere kadın üreme sistemiyle ilgili durumlarla ilgili inceleme yapar.

Ayruca hastalara doğum kontrolü, cinsel veya jinekolojik işlev bozuklukları, doğurganlık, hamilelik, doğum ve doğum sonrası sağlık konularında danışmanlık yapabilirler.

Ziyaretler sırasında bazı kadınlar, doktorun kadın üreme sisteminin dış ve iç yapısını kontrol edeceği pelvik muayeneye tabi tutulabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için testler yapabilir, doğum kontrolü sağlayabilir ve rahim ağzı kanserini tarayan pap smear testi yapabilirler. Ayrıca meme kanseri taraması için göğüsleri incelerler.

Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG), kadınların 13 ila 15 yaşları arasında bir jinekoloğa görünmeye başlamasını öneriyor.

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYON TARAMASI

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kan testi ve sürüntü alma yoluyla test edilebilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, 13 ila 64 yaş arasındaki herkesin en az bir kez HIV testi yaptırmasını öneriyor.

Hamile kadınlar da hamileliklerinin başlarında tüm enfeksiyonlara karşı test edilmelidir.

Cinsel açıdan aktif olan tüm erkeklerin de yılda en az bir kez HIV, frengi, klamidya ve bel soğukluğu açısından teste girmesi gerekiyor.

DİŞ KONTROLÜ

Pek çok kişi diş ağrısı çektikten sonra diş hekimine giderken Amerikan Diş Hekimleri Birliği insanların “düzenli olarak” diş hekimine gitmesini öneriyor.

Bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir ancak diş hekimlerinin çoğunluğu insanların dişlerini yılda en az iki kez kontrol ettirmeleri ve profesyonelce temizlemeleri gerektiği konusunda hemfikir.

Günde iki kez önerilen miktarda diş ipi kullansanız ve dişinizi fırçalasanız bile uzmanlar yine de diş hekimine gitmeniz gerektiğini söylüyor.

Diş hekimleri, kanal tedavisi ya da çürük gibi durumları kontrol ederek ağız kanseri taraması da yapabilir.

Sağlık sigortası şirketi Delta Dental, “Çürük, diş eti hastalığı ve ağız kanseri gibi pek çok diş problemi, daha ileri aşamaya gelene kadar görünür hale gelmiyor veya ağrıya neden olmuyor, bu nedenle tedavi için düzenli kontrole gelmek önemli oluyor” dedi.

CİLT KONTROLÜ

İnsan vücudunun en büyük organı olan cilt için, doktorlar özel bir bakımın yapılmasının önemli olduğunu vurguluyor.

Benleri ve çilleri incelemek için tam vücut cilt kontrolü yapılması öneriliyor.

Yalnızca 10 ila 15 dakika süren vücut taramasının amacı, melanom veya diğer cilt kanseri türlerini kontrol etmektir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi, insanların vücutlarındaki yeni lekeleri ve noktaları bulup izlemelerini ve zaman içinde nasıl değiştiklerini gözlemlemeleri için evde kendi kendine kontrol yapmalarını öneriyor.

Herhangi bir büyüme görünürse bir dermatoloğu ziyaret etmek önemlidir, cilt kanseri ne kadar erken tespit edilirse hayatta kalma oranı o kadar yüksek olur.

Doktor anormal bir kabarıklık fark ederse, kanser riskini kontrol etmek için onu alıp biyopsi yapabilir.

Amerikan Kanser Derneği, 20 ila 40 yaş arasındaki kişilerin her üç yılda bir cilt kontrolü yaptırmasını tavsiye ediyor, ancak eğer açık tenli insanlar daha erken başlayabilir ve daha sık kontrole gidebilirler.

GÖZ KONTROLÜ

Her yıl milyonlarca kişi görme bozukluğu nedeniyle göz doktoruna başvuruyor. Görme sorunu olan kişiler için göz doktoruna gitmek olağan bir durum olsa da, randevu alması gereken yalnızca onlar değil.

Göz doktoru Dr. Alice Lorch, Yahoo Life’a, “Hastanın farkında olmayabileceği ama altta yatan herhangi bir göz patolojisini belirlemek için kapsamlı bir göz muayenesi gereklidir. Göz sağlığı söz konusu olduğunda göründüğünden çok daha fazlası var.” dedi.

Göz doktorları ayrıca glokom, katarakt veya sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıklarını da kontrol edebilirler. Bazı durumlar tedavi edilmezse körlüğe yol açabilir.

Amerikan Oftalmoloji Akademisi’nin göz doktoru randevularına ilişkin yönergelerine göre; 40 yaşın altındaki kişiler her beş ila 10 yılda bir, 40 ila 50 yaş arasındaki kişiler iki ila dört yılda bir, 55 ila 60 yaş arasındaki kişiler her 1 ila 3 yılda bir, 65 yaş ve üzeri kişiler ise 1 ila 2 yılda bir göz doktoruna başvurmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir